BUSINESS VISA SOLUTIONS U S A

Wymagania dla wizy E2

Oceniając wnioski o wydanie wizy E2, urzędnicy imigracyjni muszą określić, czy wniosek spełnia następujące wymogi:

Państwo jest objęte umową o handlu z USA (Traktat).

To jest dość oczywiste wymaganie. Należy sprawdzić czy dany kraj ma podpisaną stosowną umowę z USA. Polska jest takim krajem.

Osoba fizyczna posiada obywatelstwo kraju objętego Traktatem.

Należy przedłożyć dokument potwierdzający dane obywatelstwo (np. paszport)

Wnioskodawca dokonał inwestycji w USA lub jest w trakcie jej realizacji.

W ramach tego wymogu osoba ubiegająca się o wizę musi udowodnić, że posiada i kontroluje środki finansowe (pieniądze są jej własnością) i że otrzymała je w legalny sposób. Środki te mogą pochodzić z oszczędności, spadków, darowizn i pożyczek. Pożyczka może kwalifikować się do wymaganych funduszy inwestycyjnych, o ile nie jest zabezpieczona aktywami nowego przedsiębiorstwa. Wszystkie fundusze muszą pochodzić z legalnego źródła, co oznacza, że rząd USA będzie chciał wiedzieć, skąd pochodzą Twoje pieniądze. Nawet jeśli wskażesz, że pochodzą z darowizny, osoba która Ci je podarowała musi udowodnić skąd je zdobyła. Potrzebna jest tutaj duża ilość dokumentów, która pozwoli na prześledzenie źródła pochodzenia środków finansowych. Przykładowe z nich to wyciągi bankowe, dokumenty kredytowe, wyciągi z wypłat z wcześniejszej pracy, potwierdzenia przelewów i inne.

Ponadto należy wykazać, że inwestycja wiąże się z ryzykiem. Oznacza to, że wnioskodawca posiada i kontroluje środki, które następnie inwestuje w przedsięwzięcie w nadziei na uzyskanie stosownego zwrotu. Jeżeli zaangażowane fundusze nie są narażone na częściową lub całkowitą stratę w przypadku np. upadłości przedsiębiorstwa, wówczas nie są one uznawane za środki zagrożone, a cała inwestycja za taką, z którą jest związane ryzyko. Jednocześnie rozsądna kwota środków może być przechowywana na rachunku bankowym przedsiębiorstwa na pokrycie normalnych wydatków operacyjnych podczas uruchamiania działalności (kapitał obrotowy) i nadal może być uważana za część inwestycji, o ile urzędnik konsulatu USA uważa, że kwota ta jest rozsądna w krótkim okresie w odniesieniu do zapotrzebowania na kapitał obrotowy. Dowodzą tego zazwyczaj pięcioletnie prognozy finansowe.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest to, aby wykazane fundusze były nieodwołalnie zaangażowane. Jest to prawdopodobnie drugi najczęściej spotykany problem, z jakim borykają się potencjalni wnioskodawcy ubiegający się o wizę E2. Rząd USA wymaga dowodu, że inwestycja jest rzeczywista i nieodwołalna. Oznacza to, że wnioskodawca musiał już zainwestować wskazane środki finansowe w towary i usługi, albo być w trakcie ich inwestowania bez możliwości odzyskania ich inny cel. Tak więc, odpowiedź na pytanie czy muszę zainwestować swoje pieniądze przed złożeniem wniosku jest twierdząca, ale w pewnych sytuacjach niektóre z tych środków mogą być chronione, a tym samym odzyskane, jeśli wniosek o wizę E2 wnioskodawcy zostanie odrzucony.

Przedsiębiorstwo jest rzeczywistym i działającym przedsiębiorstwem komercyjnym.

Wymóg ten jest dość oczywisty, ponieważ działalność musi być prowadzona w sposób przynoszący zysk w celu uzyskania zwrotu z inwestycji. Przedsięwzięcie nie może być przedsięwzięciem non profit ani też przedsięwzięciem pasywnym tj. inwestycja w aktywa, z których zwrot jest generowany poprzez wzrost wartości, np. nieruchomości. Odpowiedź na częste pytanie naszych Klientów, czy mogę zainwestować we franczyzę lub kupić istniejącą firmę, jest twierdząca, o ile jest ona nastawiona na zysk, a nie jest inwestycją pasywną. Wykazanie tego odbywa się poprzez przedstawienie urzędnikowi konsularnemu USA lub urzędnikowi USCIS takich dokumentów jak: faktury, umowy najmu, zdjęcia biura (ale nie biura domowego), materiały marketingowe, itp.

Inwestycja wnioskodawcy jest znaczna.

Jest to zdecydowanie największy problem w ocenie przez potencjalnego inwestora starającego się o wizę E2, mianowicie: ile pieniędzy muszę zainwestować? Niestety, to zależy. Pomimo tego, na co wskazuje wiele źródeł internetowych i blogów, nie ma określonej minimalnej, wymaganej kwoty, która musi zostać zainwestowana. Wnioskodawca musi mieć na względzie fakt, aby wielkość inwestycji była wystarczająco duża, w celu:
- zapewnienia zaangażowania posiadacza wizy E2 w sukces przedsiębiorstwa, oraz
- zapewnienie pomyślnego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Istnieje wiele sposobów, w jaki można to udowodnić urzędnikowi konsularnemu USA lub urzędnikowi USCIS, np. poprzez pięcioletnie finansowe badania przepływów pieniężnych i bilansu oraz odniesienie wielkości zainwestowanych środków do średniej wielkości podobnych inwestycji (start-up’ów). Pamiętać należy jednak, aby informacje pochodziły z wiarygodnych źródeł.

Inwestycja jest rentowna w stopniu większym niż minimalny, tzn. wyłącznie w celu zarabiania na życie.

Inwestycja bez względu na jej wielkość nie może być dokonana wyłącznie w celu pozyskania niezbędnych środków do życia dla posiadacza wizy i jego rodziny. Pamiętaj, że jedną z nadrzędnych zasad programu E2 Investor Visa jest umożliwienie wzrostu gospodarczego w USA. Dowodem na to jest biznesplan, w którym opisane jest reinwestowanie zysków, poziom zatrudnienia i ogólny rozwój firmy. Niezbędny do tego jest profesjonalnie przygotowany biznes plan wraz ze wszystkimi załącznikami. To właśnie ten dokument musi przedstawiać szczegółowo Twoje zamierzenia i ich wpływ na rynek i branżę w jakiej decydujesz się zaistnieć w USA.

Wnioskodawca jest w stanie rozwijać i kierować/zarządzać przedsiębiorstwem.

Obowiązkowo wnioskodawca ubiegający się o wizę E2 musi wykazać, że posiada co najmniej 50% udziałów w przedsiębiorstwie oraz że będzie rozwijał i kierował jego działalnością. Możesz mieć wspólnika, ale powyższy warunek musi zostać spełniony.

Wnioskodawca, jeśli jest pracownikiem, musi być przydzielony na stanowisko kierownicze/nadzorcze lub posiadać unikalne umiejętności niezbędne i charakterystyczne do danej działalności operacyjnej firmy w USA.

Należy wykazać/udowodnić, że niemożliwe bądź bardzo trudne jest pozyskanie pracownika z takimi umiejętnościami na rynku lokalnym w USA.

Wnioskodawca zamierza wyjechać ze Stanów Zjednoczonych po wygaśnięciu ważności wizy E2.

Program Wizy Inwestorskiej E2 jest programem wizy nieimigracyjnej w przeciwieństwie do Wizy Imigracyjnej (Zielona Karta). Oznacza to, że po upływie terminu ważności wizy osoba musi albo ubiegać się o jej odnowienie albo opuścić USA. Wykazuje się to załączając do wniosku proste pismo wyrażające taką wolę wnioskodawcy.

Wydaje się, że powyższe wymagania są dość proste i jednoznaczne. Niestety w rzeczywistości tak nie jest. Bardzo ważne i istotne jest to, że to do wnioskodawcy należy udowodnienie, że spełnia poszczególne wymagania poprzez dostarczenie dowodów w postaci oficjalnych dokumentów, między innymi dokumentów cywilnych (np. akt urodzenia), dokumentów bankowych, biznes planu, pięcioletniego pełnego planu finansowego, odpowiednich formularzy rządowych, materiałów marketingowych i innych. Dodatkowo, każdy konsulat USA i USCIS ma bardzo specyficzne i często różne wymagania dotyczące formy i sposobu przedstawienia wniosku i dokumentów, których niespełnienie może spowodować odmowę wydania wizy.