BUSINESS VISA SOLUTIONS U S A

Visa L1 - DROGA DO ZIELONEJ KARTY

Kto może otrzymać wizę L1?

Są dwie odmiany wizy L1. Pierwsza to L1-A, która jest przeznaczona dla członków zarządu przedsiębiorstwa lub organizacji – dyrektorów, managerów, prezesów i prezydentów korporacji (dwie podkategorie managers i executives), którzy funkcję tą pełnili przez co najmniej rok w okresie ostatnich trzech lat. Natomiast druga to L1-B – dla osób ze specjalistyczną wiedzą, wykształceniem i/lub doświadczeniem na kluczowych stanowiskach technicznych (innych niż ścisły zarząd), niezbędnych do właściwego funkcjonowania przedsiębiorstwa (oddziału, filii, itd.).

Dla przykładu: firma produkująca meble ‘Azbek’, której współwłaścicielem i prezesem od 5 lat jest Pan Grzegorz, może otworzyć działalność w USA i ubiegać się o wizę L1-A dla Pana Grzegorza, i o wizę L1-B dla Pana Roberta, który jest pracownikiem firmy Azbek od 3 lat i posiada specjalistyczna wiedzę, która zwiększy szanse na sukces firmy w Ameryce.

Czas trwania

Wiza L1 jest wydawana na okres 3 lat (jeśli osoba wyjeżdża do istniejącej firmy) lub na rok (jeśli wyjeżdża z zadaniem stworzenia nowej firmy lub oddziału), z możliwością przedłużenia o kolejne dwa lata. Managerowie i pracownicy zarządu mogą przedłużyć pobyt o dodatkowe 2 lata. Ci pracownicy mogą łącznie przebywać w USA 7 lat.

Co to oznacza w praktyce? Tak jak w poprzednim przykładzie, firma Azbek może otworzyć swoją siedzibę w USA i produkować meble, lub też może otworzyć inną działalność od sprzedaży mebli po usługi konsultingowe itd.

Z L1 do Zielonej Karty (EB-1C)

Wiza L1 jest amerykańską wizą transferową, która pozwala zagranicznym firmom na otwarcie operacji w USA w celu przeniesienia kadry kierowniczej, managerów i wyspecjalizowanych pracowników i jest jednocześnie drogą do wymarzonej Zielonej Karty (Green Card) dla wielu obcokrajowców. Wymagania dla managerów są następujące:

Dokumentacja Firmy

  1. Dokumentacja przedstawiająca szczegółowo związki organizacji w USA z organizacją zagraniczną, takie jak umowy pomiędzy spółkami, sprawozdania miesięczne, kwartalne, roczne, dokumentacja dotycząca wymiany pomiędzy obydwoma organizacjami, certyfikaty własności, akcje, udziały, bondy, itp.
  2. Ewidencja przedstawiająca stanowisko jakie osoba transferowana obejmie po przyjeździe do USA wraz ze schematem organizacyjnym:
    • pozycja w zarządzie,
    • pozycja managerska lub wymagająca specjalistycznej wiedzy, wykształcenia lub/i doświadczenia, z wyjaśnieniem dlaczego taka osoba jest niezbędna do normalnego funkcjonowania przedsiębiorstwa.
  3. Ewidencja dokumentująca minimum roczne zatrudnienie transferowanego pracownika na podobnym stanowisku w firmie zagranicznej w okresie ostatnich 3 lat wraz z dokumentacją wyjaśniającą, że osoba taka ma wystarczające kwalifikacje do objęcia stanowiska w USA.
  4. Jeżeli transferowany pracownik ma w USA otworzyć nową firmę lub oddział, niezbędna jest ewidencja przedstawiająca, że nowopowstała firma już ma, albo będzie miała, wymagane związki biznesowe z firmą zagraniczną (filią, oddziałem, kooperantem, itd.), że posiada pomieszczenia, biura lub hale fabryczne (w zależności od działalności) wystarczające do podjęcia i prowadzenia normalnych działań firmy jak również, że posiada wystarczające fundusze na otwarcie i prowadzenie firmy, oraz na utrzymanie transferowanego pracownika przez okres minimum jednego roku.
  5. Petycja Pracownicza, Formularz I-129 – Petition for a Nonimmigrant Worker.
  6. Opłata za petycję.